V posledný májový deň sa v štúdiu Slovenského národného divadla uskutočnila premiéra divadelnej hry nórskeho dramatika Bjørnstjerna Bjørnsona s názvom Nad našu silu.

Autor hru napísal koncom 19. storočia. Dnes je však jej téma stále rovnako aktuálna, o čom svedčí aj  samotný názov a v ňom ukrytá otázka:  ,,Čo je nad naše sily?“.

Musím sa priznať, že doteraz som od tohto dramatika nečítala žiadne dielo, do divadla som teda prichádzala plná očakávaní. Po zhliadnutí tejto hry však môžem s čistým svedomím povedať, že sa  moja knižnica rozšíri aj o jeho diela. Z môjho pohľadu ide o veľmi vzácne a aktuálne dielko. Nájde miesto u každého diváka so zmyslom pre témy celospoločenského charakteru.

V prvých momentoch sme sa započúvali do sugestívnej miestami až mystickej hudby, ktorá sa niesla celým predstavením a umocňovala tak moje emócie. Na moje prekvapenie, hudba bola spievaná a hraná na rôznych hudobných nástrojoch naživo. Preto by som vyzdvihla nie len herecké, ale aj muzikálne nadanie herca Daniela Fischera. Prejavil sa ako skvelý herec a multiinštrumentalista zároveň. Neobídem však ani skvelé herecké obsadenie, kde si už okrem spomínaného Daniela Fischera zahrali aj Jozef Vajda, Ivan Vojtek, Tomáš Maštalír či Monika Hilmerová. V okamihu ste im uverili každé jedno slovíčko a gesto.

Dej samotnej hry nás preniesol medzi štrajkujúcich továrnikov, ktorí sa snažia od vedenia fabriky vyjednať dobré pracovné podmienky a v snahe nájsť kompromis si tiež nenechať pošliapať svoju dôstojnosť. Viac vám už neprezradím.

Mojou veľkou túžbou totiž je, aby ste si v tejto uponáhľanej dobe ukrojili štipku času a zavítali do SND pozrieť si túto skvelo spracovanú hru. Predsa len je lepšie raz vidieť, ako stokrát prečítať.

Categories: Recenzie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *