V máji 2019 ma oslovila spoločnosť ESET na spoluprácu. Na ich blogu, kde publikujú články o ochrane v digitálnom priestore, pripravujú článok o používaní informačných technológií hendikepovanými. S radosťou som sa do spolupráce pustila a zodpovedala na všetky otázky pani redaktorky. Kópiu výsledného článku si môžete pre čítať nižšie alebo na adrese:
https://www.eset.com/sk/blog/it-zaujimavosti/nevidiaca-vo-svete-technologii/

16.05.2019 Redaktorka:

Dokážete si predstaviť, že by ste používali počítač bez monitoru? Vedeli by ste, kde kliknúť, kam niečo napísať alebo či daná stránka nie je pre vás potenciálna hrozba? Pre milióny ľudí po celom svete je toto každodennou realitou. Znaky majú zvuk. Z obrázkov sú slová. A váš hlas je „počítačovou myškou“. Pre ľudí, ktorí sú nevidiaci, je práca s technológiami náročná. Aj napriek tomu každý deň používajú ten istý internet ako my všetci.

Michaela Haneková je učiteľkou občianskej náuky a dejepisu na gymnáziu v Košiciach. Jej obrovskou vášňou je divadlo. Vedie divadelno-dramatický krúžok a na svojom blogu pravidelne uverejňuje recenzie na divadelné hry, ktoré sama navštevuje. Nebolo by na tom nič výnimočné, keby Michaela nebola nevidiaca.

Narodila sa ako zdravé dievča. Chodila na základnú školu pre zdravé deti. Vyštudovala gymnázium a vysokú školu spolu so zdravými spolužiakmi. O zrak prichádzala postupne, až nakoniec ho v pätnástich stratila úplne. „Ak by som mala opísať bežný deň nevidiaceho človeka, je presne taký istý ako deň vidiaceho. Náročnejší je len v tom, že všetko robíte v tme. Za výhodu považujem to, že mi bolo dopriate vidieť, teda mám veľmi dobre vyvinutú vizuálnu pamäť, a tak sa dobre orientujem v priestore,“ opisuje svoj bežný deň Michaela.
 

Aké je to byť nevidiaca vo svete technológií?

Technológie a internet zmenili spôsob, akým komunikujeme, pracujeme a učíme sa. Vďaka našim zmyslom môžeme písať správy, počuť hlas našich priateľov na druhom konci sveta či uchovávať vizuálne spomienky našich zážitkov. Napriek tomu, že väčšinu moderných zariadení ovládame pomocou hmatu či hlasu, vizuálna zložka stále tvorí podstatnú časť nášho každodenného fungovania. Notebook, smartfón alebo IoTs sú dôležitou črtou moderného života, no pre nevidiacich je ich využitie často ťažké a málo prístupné.  „Orientovať sa vo všetkých klávesových skratkách dá človeku zabrať. Platí tu však, že ak sa to raz naučíte, ide to už samo. Ja si už bez počítača a internetu neviem predstaviť život. Je to pre množstvo informácií, ktoré sa na ňom dajú vyhľadať,“ hovorí Michaela.

V súčasnosti existuje celý rad technológií, ktoré nevidiacim uľahčujú prístup na internet. Hovoriace softvéry, ktoré sú schopné prečítať akúkoľvek webovú stránku, klávesnica Braillovho písma či Braillova tlačiareň, ktorú používa aj Michaela. Vo svojej podstate funguje ako klasická tlačiareň s tým rozdielom, že špeciálna funkcia preloží napísaný text v dokumente do Braillovho písma a tak ho aj vytlačí. Okrem toho Michaela používa počítač s hovoriacim softvérom JAWS, ktorý jej prečíta všetko, čo potrebuje, a to nielen k práci.

Radikálnu zmenu pre nevidiacich priniesla v roku 2005 spoločnosť Apple. Vytvorila počítač, ktorý obsahoval už vstavanú čítačku s názvom VoiceOver, a tak už zrakovo postihnutí ľudia neboli odkázaní len na operačný systém Windows. Neskôr ju spoločnosť sprístupnila aj v mobiloch, vďaka čomu môžu mnohí nevidiaci plnohodnotne používať chytré zariadenia na bežné aktivity. „Používam dotykový mobil iPhone, ktorý je pre mňa perfektný, keďže má funkciu VoiceOver a teda všetko mi komentuje. Či už ide o sociálne siete, mapy, písanie a odosielanie mailov prípadne písanie SMS správ. Tie radšej diktujem. Dokonca môžem aj fotiť a pozerať si fotky, lebo ich vie komentovať,“ opisuje fungovanie funkcie Michaela.

Technický pokrok zlepšuje prístupnosť do digitálnych zariadení, a tak nevidiaci môžu takmer všetky výdobytky modernej techniky používať v každodennom živote bez toho, aby s nimi mali zásadný problém. Vývojári stále viac pracujú na tom, aby internetové stránky boli „user friendly“ aj pre nevidiacich. Ako Zuzana tvrdí, dôležité je, aby do procesu ich tvorby boli pri testovaní zahrnutí aj ľudia, ktorí nedokážu vizuálnu zložku využiť naplno.  „Surfujem po internete každý deň, keďže je to pre mňa zdroj informácií. Pre mňa nie je žiaden problém pracovať s vyhľadávačom, Skypom či so sociálnymi sieťami. Keďže môj hovoriaci program číta takmer všetko, dostanem sa vždy tam, kam potrebujem. Niekedy si to vyžaduje veľké úsilie, ak je stránka komplikovanejšia, ale pre mňa je to vždy výzva. Dokonca si najnovšie čítam aj e-knihy, čo je skvelé! Ja som knihomoľ, a tak nemusím otravovať rodinu či asistentky, aby mi čítali. Využívam na to internet alebo aplikáciu v mobile, ktorá mi číta text, či už ide o knihu alebo zloženie na obale nejakej potraviny,“  vysvetľuje Michaela.
 

Michaela: Ak mi hrozí nebezpečenstvo, program ma okamžite upozorní

Napriek rôznym technologickým pomôckam, ktoré nevidiacim uľahčujú každodenné používanie internetu, treba neustále pracovať aj na technológiách, ktoré zabezpečia internetovú bezpečnosť každému, bez ohľadu na zdravotné postihnutie. Existujú viaceré spôsoby, ako využívať internet bezpečne, často nám pritom na rozlíšenie potenciálnej hrozby pomáha práve zrak.

Spoločnosť ESET si uvedomuje rôznorodosť internetových používateľov. Keďže chceme, aby si nové technológie mohol bezpečne užívať každý, pri vývoji našich produktov myslíme aj na podporu čítačiek pre slabozrakých. Všetky produkty ESET pre domácich používateľov s operačným systémom Windows podporujú čítačky pre slabozrakých, ako sú JAWS a NVDA, ktoré patria medzi najpoužívanejšie. Produkty sú navrhnuté tak, aby umožnili používateľovi bezproblémov prečítať informácie v ESET produkte„Vďaka ESETu nemám problém s malvérom. Ak sa náhodou ocitnem na nejakej stránke a hrozí mi tam nebezpečenstvo, program ma okamžite upozorní, prípadne mi tú stránku rovno zavrie,“ uzatvára Michaela. 

Categories: Recenzie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *