Táto hra vznikla z pera veľmi úspešného amerického dramatika Neila Simona. Je inšpirovaná životom matky speváčky Lisy Minelli. Názov vo vás môže evokovať príbeh o nejakej staršej dáme. Realita je však v tomto prípade diametrálne odlišná. Dej tejto hry je situovaný do obdobia päťdesiatych rokov minulého storočia. Odohráva sa v byte istej speváčky, ktorá sa borí s vlastným životom, bojuje so závislosťou na alkohole a s vlastnou utkvelou predstavou o živote. O živote, ktorý ju vyniesol na vrch speváckej slávy, odkiaľ však zároveň skĺzla do života, v ktorom nevedela žiť.

Príbeh sa začína po návrate speváčky Evelyn z protialkoholického liečenia. Doma ju čaká jej verný priateľ Jimmy. Jej priateľka Toby ju privedie do jej prázdneho bytu. Z každého kúta na ňu však dýchajú spomienky z čias, kedy sa neustále dívala na dno pohárika a všetkých považovala za svojich priateľov.

Po istom čase sa objaví jej dcéra Polly, ktorá sa nasťahuje k svojej matke, aby jej pomohla adaptovať sa do normálneho života, čo ale nie je vôbec jednoduché, pretože matka odmieta akúkoľvek pomoc. Navyše sa u nej striedajú stavy eufórie so stavmi depresie a zúfalstva. Táto jej dcéra sa ju snaží motivovať a ukazovať jej aj inú cestu než je sláva. Evelyn sa však nevie vyrovnať so sebou a so svojou minulosťou. Keď sa už zdá, že sa dostala zo svojich  problémov, objaví sa jej milenec Lou Tanner, ktorý ju dohnal až na liečenie.  Ona, závislá na jeho láske, sa ním nechala týrať, biť a manipulovať sebou. Tento muž je príčinou, že skončila tak, ako skončila.  No city, ktoré v nej opäť  prebudil ju dohnali znova na dno fľaše a vlastného života.

Viac vám z deja neprezradím, aby som vás navnadila ísť si túto hru plnú vzťahov  a citov pozrieť.

Je dôležité vyzdvihnúť herecké umenie Zuzany Fialovej, Diany Mórovej, Petra Kadlečíka, ktorí sa svojich rolí zhostili bravúrne. Výkony, ktoré podávali na javisku sú nezameniteľné a neopísateľné. Treba to jednoducho vidieť a zažiť na vlastnej koži. Je vidieť, že si herci sadli nie len po odbornej stránke, ale najmä po tej ľudskej. Uveríte im úplne všetko a necháte sa nimi vtiahnuť do deja tak, že začnete mať pocit, akoby ste boli súčasťou samotného predstavenia.

Categories: Recenzie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *