Rodáci je nová divadelná hra napísaná na objednávku Slovenského národného divadla.

Autori sa v  nej zamerali na aktuálne problémy našej spoločnosti. S veľkou dávkou ,,nadsázky“ sa pustili do tém, ktoré sa rozoberajú v práci, v našich obývačkách i v krčmách. Pozrieť sa na problémy, akými  sú korupcia, nezamestnanosť, rómska problematika a náboženská či rasová neznášanlivosť, je v tomto prípade veľkou odvahou. My ľudia neradi prijímame akúkoľvek kritiku, najmä ak sa týka našich názorov.  Je však potrebné si uvedomiť, že  nie vždy víťazí zdravý sedliacky rozum.

Príbeh hry sa odohráva v malej obci. Miestne ženy spolu trávia väčšinu času v telocvični, kde sa snažia  podrobne rozoberať problematiku vlastných i cudzích vzťahov. To však len do momentu, kým nepríde do telocvične muž s rozbitou hlavou a tvrdí, že ho napadli miestni obyvatelia. Vtom sa ozve ohlušujúca rana. Telocvičňa ostane uzavretá a v jej vnútri niekoľko obyvateľov. Medzi nimi starosta so svojou ženou, lekár, jeho dcéra, sudca so svojou manželkou a tajomný človek, o ktorom nikto nič nevedel. Všetci sú nútení spolu tráviť čas, pretože vonku ich kvôli výbuchu nechcú pustiť.

Pred divákom sa zrazu začnú rozvíjať rôzne situácie, ktoré ho nútia uvažovať, ako by reagoval na mieste hercov on.  Viac už nebudem prezrádzať. Snáď už len to, že  odporúčam ísť si túto hru pozrieť.

Categories: Recenzie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *